• Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Jesteś tu: » Strona główna » Liga Ochrony Przyrody

Opiekunem Przedszkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody
w naszym przedszkolu
jest Pani Małgorzata Trawińska.

Każde dziecko uczęszczające do przedszkola zostało członkiem koła LOP. Czekają nas prelekcje z osobami związanymi zawodowo z ochroną przyrody i środowiska oraz konkursy. Na spotakniu zostaną wręczone dzieciom legitymacje członków koła LOP.

Celem Ligi Ochrony przyrody jest:

1. Kształtowanie wrażliwości człowieka a szczególnie młodzieży na bogactwo i piękno przyrody, budzenie jej umiłowania, szerzenie zrozumienia istoty, znaczenia i celów ochrony przyrody stanowiącej część ochrony środowiska.

2. Zabieganie o zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłemu pokoleniu.

3. Zabieganie o właściwe użytkowanie oraz świadome odtwarzanie jak też pomnażanie zasobów przyrody żywej, nieożywionej i krajobrazu jako dobra ogólnonarodowego;

4. Zabieganie o ochronę i odnawianie zasobów środowiska przyrodniczego, a w szczególności:

• utrzymanie procesów ekologicznych i stabilności ekosystemów,
  • zachowanie różnorodności biologicznej,
  • zachowanie dziedzictwa geologicznego i paleontologicznego,
  • zapewnienie ciągłości istnienia gatunków roślin, grzybów i zwierząt wraz z ich siedliskami poprzez ich utrzymywanie lub przywracanie do właściwego stanu,
  • ochronę terenów zieleni w miastach i wsiach, w szczególności ochrona drzew i krzewów,
  • utrzymywanie lub przywracanie do właściwego stanu siedlisk przyrodniczych oraz stanu gatunków,
  • ochronę krajobrazu i innych składników środowiska przyrodniczego.

5. Inicjowanie i podejmowanie społecznych przedsięwzięć, pełnienie roli organizatorskiej w społecznym ruchu na rzecz ochrony przyrody uwzględniającym zasady zrównoważonego rozwoju.

6. Kształtowanie opinii publicznej w duchu troski o ochronę przyrody.

7. Upowszechnianie wiedzy o przyrodzie i jej ochronie oraz kształtowanie kultury i etyki ekologicznej.